Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Miesiąc z Gabriel García Márquez – twórczość

“Życie nie jest tym, co człowiek przeżył, ale tym, co i jak zapamiętał”

W 1967 roku zostało wydane „Sto lat samotności”książka, która przyniosła Márquezowi prawdziwą sławę. Uważana jest za arcydzieło literatury iberoamerykańskiej i światowej. To jedna z najczęściej tłumaczonych i czytanych pozycji napisanych w języku hiszpańskim!

Czytanie tej książki nie wiąże się tylko z poznaniem losów rodziny, z ich „przygodami”, pojawia się szukanie sensu, walka z samotnością, dokonywanie wyborów, strach przed zmianami i nieznanym. Interpretacja życia bohaterów skłania nas do refleksji, a narracja tocząca się jednym ciągiem sprawia, że mamy wrażenie, jakbyśmy słuchali opowieści dziadka o losach rodziny. Jest to jedna z książek, którą warto przeczytać chociaż raz w życiu.

Na dowód – twórczość kolumbijskiego pisarza była i jest też inspiracją dla innych. W Polsce jego wpływ dostrzegany jest w powieściach Olgi Tokarczuk.

Jeśli zaciekawi Was ta pozycja, polecamy chwycić kolejne, tak się prezentuje zbiór 10 najlepszych książek autora:

  1. Sto lat samotności
  2. Miłość w czasach zarazy
  3. Kronika zapowiedzianej śmierci
  4. Nie ma kto pisać do pułkownika
  5. Szarańcza
  6. Opowieść rozbitka, który przez dziesięć dni dryfował na tratwie
  7. Jesień patriarchy
  8. Rzecz o mych smutnych dziwkach
  9. Dwanaście opowiadań tułaczych
  10. Życie jest opowieścią

Część z nich znajdziecie oczywiście na półkach w naszej wypożyczalni, a resztę przeczytacie lub posłuchacie w usłudze LEGIMI – bezpłatne kody dostępu w bibliotece!

Kategoria: Aktualności