“Życie nie jest tym, co człowiek przeżył, ale tym, co i jak zapamiętał”
W 1967 roku zostało wydane „Sto lat samotności” – książka, która przyniosła Márquezowi prawdziwą sławę. Uważana jest za arcydzieło literatury iberoamerykańskiej i światowej. To jedna z najczęściej tłumaczonych i czytanych pozycji napisanych w języku hiszpańskim!
Czytanie tej książki nie wiąże się tylko z poznaniem losów rodziny, z ich „przygodami”, pojawia się szukanie sensu, walka z samotnością, dokonywanie wyborów, strach przed zmianami i nieznanym. Interpretacja życia bohaterów skłania nas do refleksji, a narracja tocząca się jednym ciągiem sprawia, że mamy wrażenie, jakbyśmy słuchali opowieści dziadka o losach rodziny. Jest to jedna z książek, którą warto przeczytać chociaż raz w życiu.
Na dowód – twórczość kolumbijskiego pisarza była i jest też inspiracją dla innych. W Polsce jego wpływ dostrzegany jest w powieściach Olgi Tokarczuk.
Jeśli zaciekawi Was ta pozycja, polecamy chwycić kolejne, tak się prezentuje zbiór 10 najlepszych książek autora:
- Sto lat samotności
- Miłość w czasach zarazy
- Kronika zapowiedzianej śmierci
- Nie ma kto pisać do pułkownika
- Szarańcza
- Opowieść rozbitka, który przez dziesięć dni dryfował na tratwie
- Jesień patriarchy
- Rzecz o mych smutnych dziwkach
- Dwanaście opowiadań tułaczych
- Życie jest opowieścią
Część z nich znajdziecie oczywiście na półkach w naszej wypożyczalni, a resztę przeczytacie lub posłuchacie w usłudze LEGIMI – bezpłatne kody dostępu w bibliotece!