Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada swoje święto obchodzi pluszowy miś. W tym roku dzień ten świętowaliśmy hucznie z Kubusiem Puchatkiem :)

Mnóstwo różnych pomysłów i zaangażowanie naszych bibliotekarek sprawiły, że dzieci nie miały czasu na nudę!

Dzieci z przedszkola „Jedyneczka” w Bornem Sulinowie wysłuchały wybranych fragmentów książki A. Milne „Kubuś Puchatek”, odpowiadały na pytania dotyczące ich treści i zgadywały, jakie atrybuty są charakterystyczne dla postaci, poznali opis głównych bohaterów oraz ich zwyczaje. Książka była idealna do nawiązania rozmów dotyczących przyjaźni, dlaczego tak ważna jest jej rola w naszym życiu i że prosić o pomoc to nie wstyd. Na naklejkowe certyfikaty PRZYJAŹNI w pełni zasłużyły wszystkie przedszkolaczki.

Do naszej bibliotecznej filii w Łubowie pani Magdalena Haas zaprosiła uczniów klas 0-3 Szkoły Podstawowej i przedszkolaków z Małego Przedszkola w Łubowie. Miłą niespodzianką dla dzieci okazało się przybycie tygryska – jednego z przyjaciół misia. Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania przez bibliotekarkę fragmentu opowiadania ze skarbczyka Walta Disneya pt. „Przeprowadzka tygryska”. Pierwszym zadaniem do wykonania podczas spotkania było pomalowanie fragmentów rysunku, by potem złożyć w całość duże plakaty. Strzałem w dziesiątkę okazały się zawody sportowe czy misiowy tor przeszkód – poprowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego SP w Łubowie pana Marcina Haasa. Na koniec zabawy pani Magda z tygryskiem poczęstowała dzieci miodkiem (w postaci żelków z wielkiego Kubusiowego Dzbana), a na pamiątkę każda klasa zrobiła sobie zdjęcie.

W filii w Silnowie na dzieci czekała wystawa książeczek, pasjonujące rozmowy na temat ulubieńców oraz skąd się wzięło święto Pluszowego Misia. Z fragmentu książki, którą przeczytała pani Julia dowiedziały się, jak Kubuś poradził sobie, gdy zabrakło mu miodku i kto oprócz Krzysia wspierał „misia o małym rozumku”. Najmłodsi ozdabiali również białe ceramiczne kubki, a także malowali i dekorowali misia ze sklejki. Koniec zajęć zwieńczyły piękne plakaty, uczta z miodem w roli głównej oraz sesja zdjęciowa.

Filia w Radaczu przeprowadziła zajęcia pod specjalnym hasłem „Niezła to dla nas gratka, być przyjaciółmi Kubusia Puchatka”. Dzieci zmierzyły się z zagadkami związanymi z bohaterami książki. Okazało się, że to książka ponadczasowa, a zagłębiając się możemy w przystępny sposób wytłumaczyć naszym pociechom trudy życia codziennego. Był to idealny czas, aby każdy mógł pochwalić się swoim ulubionym pluszakiem i opowiedzieć, dlaczego dla niego jest taki ważny. Niektóre historie zapierały dech w piersiach! Pani Agnieszka nauczyła też dzieci tworzyć wspaniałe przytulanki z ręczników :)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.