Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Miesiąc z Tadeuszem Różewiczem – Kartoteka

„Zaraz zrobimy kawę. Wprawdzie nie mam kawy, filiżanek i pieniędzy, ale od czego jest nadrealizm, metafizyka, poetyka snów”

T. Różewicz = Kartoteka?

Niewątpliwie jest to najbardziej znane i cenione dzieło Tadeusza Różewicza, jednak na uwagę zasługują według nas wszystkie jego utwory.

Twórczość jego jest bardzo wszechstronna, różnorodna, przy czym bardzo uniwersalna. Między innymi dramaty, poezje, scenariusze – awangarda literacka i nowatorska koncepcja teatru absurdu to wszystko wyróżniało go w świecie literackiego patosu. Świetnie operował ironią, miał odwagę spojrzeć na problemy z różnej perspektywy, nie dał się zamknąć w jednej formie literackiej. Kroczył przez życie nie bojąc się krytyki.

Wykształcił swój osobliwy styl Różewiczowski, w którym brak niepotrzebnych metafor i innych środków stylistycznych. Jego utwory zostały przetłumaczone na 49 języków. Dzisiaj chcemy Wam udowodnić, jaki to ponadczasowy poeta!

Przeczytajcie wiersz „List do ludożerców” z 1958 roku! Albo najlepiej posłuchajcie :)