Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Miesiąc z Charlesem Bukowskim – DON’T TRY…

Charles Bukowski zmarł 9 marca 1994 roku na skutek białaczki, niedługo po ukończeniu powieści „Szmira”. Miał 73 lata. Został pochowany na cmentarzu w Los Angeles, pod prostym nagrobkiem. Kamień upamiętnia imię poety, recytuje jego daty urodzin i śmierci oraz dodaje symbol boksera sugerując, że jego życie było walką. Co jednak najważniejsze, na kamieniu widnieje bardzo zwięzłe epitafium: „Nie próbuj”.

W tych słowach zawarta jest cała filozofia twórcza Bukowskiego – „Don’t try”, która ma nawoływać do tego, aby nie skupiać się na próbach, lecz na konkretnym działaniu. Jego żona Linda Lee-Bukowski interpretuje te słowa w następujący sposób:

„Jeżeli spędzasz cały czas próbując, wtedy wszystko co robisz to tylko próbowanie. Więc nie próbuj. Po prostu rób”

W polskim tłumaczeniu słowa te brzmią:

„Jeżeli już o coś zabiegasz, idź na całego, w przeciwnym razie nawet nie zaczynaj”