Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Miesiąc z Charlesem Bukowskim – życie, zainteresowania, uzależnienia

„Jestem tylko alkoholikiem, który został pisarzem, żeby móc wylegiwać się w łóżku do południa, erotomanem, pijakiem, hazardzistą, outsiderem z wyboru” – tak o sobie pisał Charles Bukowski, jeden z najważniejszych amerykańskich pisarzy XX wieku.

Urodził się 16 sierpnia 1920 roku w Andernach i gdyby dziś żył miałby 91 lat. Syn Amerykanina polskiego pochodzenia i Niemki. Większość życia spędził w USA, gdzie ukończył szkołę średnią i dwa lata studiował na uniwersytecie. Skończył dziennikarstwo, a mimo to pracował fizycznie za marne pieniądze. Niestety bardziej niż zdobywanie wiedzy, pociągały go wyścigi konne, kobiety i alkohol. Skutkiem hulaszczego trybu życia było nieukończenie studiów.

Charles Bukowski kobiety traktował przedmiotowo i nie miał do nich szacunku. Potrzebował ich do realizacji swoich wizji erotycznych i literackich. Bez ogródek rozwodził się nad swoimi doświadczeniami z prostytutkami. Niektórzy twierdzą nawet, że cechował go mizoginizm. Miał dwie żony.

Twórczość Bukowskiego inspirowana była jego własnymi doświadczeniami, związanymi z seksem, alkoholem, biedą, niedolą pisarza i słabościami każdego człowieka. Mimo wulgarnego języka i prostego stylu, jego twórczość ujmuje wrażliwością i głębokim zrozumieniem ludzkiej natury. Bukowski prowadził awanturniczy, pełny skandali tryb życia, dlatego typowy bohater jego prozy to człowiek z marginesu społecznego, outsider przepełniony sceptycyzmem wobec ludzi, a jednocześnie wiecznie poszukujący bliskości z nimi.

Zmarł 9 marca 1994 roku w San Pedro w wyniku choroby nowotworowej.