Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Kosmiczna wycieczka do Planetarium w Toruniu

W ramach trwającego projektu pt. „Uranowe uszy” upamiętniającego wybitną postać, jaką był Stanisław Lem, wraz z uczestnikami zajęć wakacyjnych wyruszyliśmy na prawdziwie kosmiczną wycieczkę. Kierunek: TORUŃ!

Czy jest w całej Polsce bardziej kosmiczne miasto? Bardzo wcześnie, bo już o godzinie 6:00 rano ruszyliśmy w trasę. Na miejscu czekało na nas Żywe Muzeum Piernika, w którym nie tylko skosztowaliśmy pyszności, ale sami mieliśmy okazję zrobić prawdziwe, Toruńskie Pierniki. Fantastyczne warsztaty tworzenia tych przysmaków połączone zostały z wykładem edukacyjnym na temat historii tworzenia pierników i ich tajnej receptury!

Następnym punktem wycieczki była BAZA MARS#17. We wnętrzu prawdziwej stacji kosmicznej uczyliśmy się, jak funkcjonują kosmonauci – co jedzą, jak hodują rośliny, jakim wyzwaniom muszą sprostać, nawet jak odpoczywają. Kolejnym etapem był seans w Toruńskim Planetarium. Projekcja pt. „Lato pod gwiazdami” pokazała nam, jakie cuda możemy sami odkrywać na nocnym, letnim niebie. Ostatnim elementem edukacyjnym tego dnia było zwiedzanie sali GEODIUM – wystawie całkowicie poświęconej Ziemi. Cztery narożniki sali to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Dzieci znalazły tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy wreszcie makietę cywilizacji człowieka.

Zmęczeni, ale za to zaopatrzeni w pamiątki wyruszyliśmy w ostatnią, upragnioną w ten upalny dzień podróż – prosto do restauracji McDonald’s. W domu znaleźliśmy się późnym wieczorem, ale przecież WARTO BYŁO!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.