Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Miesiąc z Janem Brzechwą – Akademia Pana Kleksa

Gdybyście mieli wybrać NAJNAJniezwyklejszą szkołę o jakiej słyszeliście, to ile procent z Was wskazałoby Akademię Pana Kleksa? Bo nasza biblioteka wybrała ją w 100%! Kto z nas nie chciałby się tam uczyć?

Książkowa akademia mieści się na ulicy Czekoladowej i w swoje mury przyjmuje tylko chłopców, których imiona zaczynają się na literę „A”. Opowiada historię 12-letniego, rudego chłopca o imieniu Adaś, któremu nic nigdy się nie udaje i jest niezdarą. Pewnego dnia szpak Mateusz przylatuje do chłopca i zaprasza go do bajki „Akademia Pana Kleksa”.

Główną „atrakcją” szkoły jest jej dyrektor i nauczyciel – pan Ambroży Kleks. Zabawny pedagog posiada tajemnicze zdolności, takie jak lewitowanie czy zmiana własnego wyglądu i ma wielką wyobraźnię.

Nauka w akademii znacznie różni się od tej, jaką pobierają uczniowie w normalnych szkołach. Zamiast ocen uczniowie otrzymują piegi. Dzień w szkole rozpoczyna się kolorowym prysznicem oraz zbieraniem sennych wizji. Uczniowie akademii zgłębiają tajniki kleksografii czy leczenia chorych sprzętów.

Jan Brzechwa – autor książki stworzył nie tylko nieśmiertelną historię dla dzieci i młodzieży, ale również prawdziwe arcydzieło polskiej literatury, a właściwie cały zaczarowany świat :)