Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Miesiąc ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem – Narkotyki

„Nikotyna, alkohol, kokaina, peyotl, morfina, eter + Appendix + Niemyte dusze” to przejaw kunsztu poetyckiego Witkacego.

Jak mało kto mistrzowsko posługuje się on słowem, które staje się dla niego narzędziem artystycznego wyrazu w równym stopniu, co paleta malarska. Dwa odrębne utwory Witkacego o charakterze publicystycznym łączy stanowisko autora:

Oświadczam oficjalnie, że piszę poważnie i chcę wreszcie coś bezpośrednio pożytecznego zdziałać…

W książce stanowiącej pierwszą część tomu przedstawił Witkiewicz swój – bardzo krytyczny – stosunek do narkotyków i przeżycia związane z ich zażywaniem. W części drugiej pisarz proponuje społeczeństwu psychoanalizę, jako narzędzie ocalenia przed nadciągającym kataklizmem. Uświadomiwszy rodakom polskie grzechy główne, chce ich od nich uwolnić, to znaczy „umyć” ich dusze.

Bycie artystą ma ten przywilej, iż na rzecz sztuki twórca może przekraczać najdalsze granice. Witkacy jest tego najlepszym przykładem. Pozycja ta została uznana przez mu ówczesnych za żart, jednak jest to swoiste studium stanów artysty, który nie tworzy przy herbacie z cytryną i w kocu. Opisuje siebie po wielu mocnych substytutach. Ambaras w tym taki, że bez nich spod jego ręki nie wyszłoby wiele z tak genialnych dzieł, budzących silne emocje. Nie jest to być może lektura do poduszki, jednak polecamy świadomym, chcącym przeżyć ciekawą spowiedź artysty.