Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Wieczór poetycki „Z czarnej płyty – CHOPIN jakiego nie znacie”

Wszystko miało wyglądać zupełnie inaczej – chcieliśmy spotkać się z Państwem osobiście, ale jak wiecie, życie rewiduje poglądy i dostosowując się do obecnych warunków epidemiologicznych w kraju, zdecydowaliśmy się ponownie zaproponować ucztę poetycko-muzyczną w formie online.

W tym roku minęła 210 rocznica urodzin, a kilkanaście dni temu, bo 17 października – 171 rocznica śmierci wybitnego, polskiego muzyka – Fryderyka Chopina. Zaledwie 39-letni człowiek pożegnał się z tym światem.

Chcieliśmy pokazać Wam biografię Chopina jako uniwersalną historię twórcy-artysty, emocji, pasji, samotności, wykorzystując wątki z jego życia i wizje artystyczne muzyka, które przeplatają się z ważnymi wydarzeniami z epoki, np. Powstaniem Listopadowym, które zainspirowało Chopina do napisania słynnej „Etiudy rewolucyjnej” jako oraz hołd złożony jego bohaterom.

To historia wielkiego artysty, dla którego nieokiełznany świat wyobraźni i wrażliwości jest rekompensatą własnych ograniczeń, tęsknot i słabości. Jednocześnie jest to próba uogólnienia losu wielu utalentowanych twórców, którzy znaleźli się na obczyźnie, przeżywając rozczarowania twórcze i osobiste. To dramat zagubienia, namiętności, samotności oraz dramatyczna opowieść o wewnętrznych zmaganiach i trudnej sztuce wyrażania samego siebie.

Muzyczny geniusz! Delikatny, uduchowiony. Neurotyk o słabym zdrowiu. Nadpobudliwy seksualnie, uwikłany w miłosny trójkąt. Oto Chopin jakiego nie znacie…

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia naszego programu!

Wideo: Daniel Graszka – MBP Borne Sulinowo