Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Opera na Zamku w Szkole Podstawowej w Łubowie

„Jeśli nie możecie przyjść do opery, to opera przyjdzie do Was!” – pod takim właśnie hasłem odbyło się spotkanie uczniów najmłodszych klas Szkoły Podstawowej w Łubowie z pracownikami szczecińskiej Opery na Zamku.

Czym zajmuje się inspicjent? Co to jest uwertura? Kto projektuje kostiumy? A nawet: ile waży kurtyna? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było usłyszeć na edukacyjnych warsztatach operowych w Szkole Podstawowej w Łubowie, która przyjęła nasze zaproszenie do udziału w projekcie.

Dzięki staraniom naszej biblioteki i podpisanemu partnerstwu z Operą na Zamku, mogliśmy wziąć udział w realizacji projektu pt. „Bliżej opery” w ramach Programu „Kultura dostępna 2020” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach tego przedsięwzięcia, Opera na Zamku przygotowała cykl warsztatów wyjazdowych „Bliżej opery”, jako propozycję zajęć edukacyjnych poza siedzibą teatru dla dzieci i młodzieży mieszkającej poza Szczecinem, na terenie woj. zachodniopomorskiego, a realizowanych w lokalnych ośrodkach kultury.

Podstawowym celem takich warsztatów jest ułatwienie dostępu do kultury oraz niwelowanie barier przestrzennych, mentalnych, ekonomicznych i kompetencyjnych poprzez popularyzację dziedzictwa o znaczeniu narodowym oraz poszerzenie dostępu do oferty kulturalnej instytucji charakteryzującej się wysoką wartością edukacyjną i artystyczną, a także przekazanie dzieciom wiedzy na temat opery jako dziedziny sztuki, a tym samym przybliżenie funkcjonowania i działalności teatru muzycznego oraz popularyzacja instytucji w regionie.

Właśnie dziś nasi najmłodsi uczniowie mogli zza kulis zapoznać się z Operą Szczecińską – jedyną tego typu instytucją kultury w województwie.

W otoczeniu manekinów z kostiumami, elementów scenografii i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli, uczestnicy, siedząc wygodnie na kolorowych poduchach, mogli przenieść się do tajemniczego świata opery. Podczas warsztatów dowiedzieli się czym jest opera, co można w niej obejrzeć i kto tu pracuje. Odbyły wirtualny spacer po teatrze. Zajrzeli do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Zasiedli na widowni, weszli na scenę i do orkiestronu. Ponadto nasi milusińscy dowiedzieli się czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Zobaczyli, jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzyli ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Przeszli się także po eleganckim foyer i zeszli do podziemi opery, gdzie kryją się zamkowe fundamenty. Byli także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci.

Panie instruktorki Anna Basek i Marta Peszko w niezwykle interesujący sposób wprowadziły uczestników w magiczny świat opery. Miękkie, wygodne poduchy, przytłumione barwne światła i sceniczne kreacje sprzyjały wirtualnemu spacerowi po operze.

Mimo odkrycia przez dzieci wielu tajemnic i ciekawostek podczas tej wędrówki – byliśmy pod wielkim wrażeniem ich wiedzy na temat opery. Na większość zadawanych pytań – znały odpowiedzi!

Po projekcji, nasi milusińscy spotkali się z zaproszonym gościem – artystą, który opowiedział o swojej pracy. Była to pani Katarzyna Berowska, dyrygent chóru, prowadząca w Operze na Zamku warsztaty wokalne dla dzieci. Nasi najmłodsi mieli okazję usłyszeć śpiew operowy i poznać różne rodzaje głosów. Później, po krótkim wprowadzeniu, pani Kasia stworzyła z naszych uczniów mini orkiestrę, która pod batutą wprawnego dyrygenta – na wybranych przez siebie instrumentach – zagrała swój pierwszy utwór! To była wyśmienita zabawa dla wszystkich.

Na zakończenie uczniowie otrzymali od naszych gości upominki: plecaczki, długopisy, butony oraz kolorowy folder, dzięki któremu będą mogli w domach, już wspólnie z rodzicami, podsumować zdobytą wiedzę. Wszystkie pamiątki będą również miłym wspomnieniem nietuzinkowego spotkania z operą.

Serdecznie dziękujemy Operze na Zamku za zaproszenie biblioteki do tego projektu, a pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łubowie, Luizie Kostrubiec, za gościnę.

Organizatorem warsztatów była Opera na Zamku w Szczecinie. Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. A wszystko odbyło się w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS.

Kategoria: Aktualności, Łubowo, MKiDN