Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Koncert zespołu ZORIUSZKA / wideo 4K

Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie realizując projekt pod nazwą „Folk’n’roll” w ramach programu finansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2020” miała przyjemność przedstawić naszym mieszkańcom duet „Zoriuszka” specjalizujący się w tradycyjnym białym, śpiewie.

Duet „Zoriuszka” tworzą mieszkanki Czaplinka: Alina Karolewicz i Magdalena Urlich. Panie od lat zajmują się muzyką słowiańską, a szczególnie zaś muzyką dawnych polskich Kresów. Zespół przywraca współczesnym słuchaczom archaiczne formy słowiańskiego śpiewu, wywodzącego się z kultury ludowej.

Wielogłosowe pieśni mają charakter obrzędowy lub liryczny, urzekają i wzruszają nie tylko melodią, ale i tekstami zawierającymi obraz dawnych wartości charakterystycznych dla duchowości środkowoeuropejskiej.

„Zoriuszka” ma już za sobą pierwszą płytę zatytułowaną „Głosy Wschodu”, która była zwieńczeniem ich wieloletniej pracy oraz długich lat obcowania z kulturą i muzyką polskich Kresów Wschodnich oraz Ukrainy, Białorusi i Rosji.

Panie wprowadziły nas w cudowny świat pieśni lirycznych i obrzędowych, snując między nimi swe opowieści o korzeniach kulturowych obecnych mieszkańców Pomorza Zachodniego, a śpiewane pieśni były powrotem do korzeni kulturowych i spotkaniem z – dziś już zapomnianą – cząstką ich tożsamości.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2020.

Kategoria: Aktualności, MKiDN