Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Otwarcie wystawy poplenerowej STACJA KULTURA 2020

W piątek, 2 października, po raz kolejny mieliśmy ogromną przyjemność gościć u siebie wielu znamienitych artystów. Powodem naszego spotkania była wystawa poplenerowa, będąca efektem III już Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Stacja Kultura 2020”.

To wyjątkowe wydarzenie kulturalne, bowiem – na przekór wszystkiemu i panującej pandemii – całe przedsięwzięcie zostało przeprowadzone. Jednak nie wszyscy zaproszeni goście mogli dojechać. Ale jak wspomniała Komisarz Pleneru, pani Gina Malinowski, artyści posiadają dużą dawkę fantazji i wyobraźni przestrzennej, dlatego mają umiejętność przenoszenia się w inny świat. Tym razem przenieśli się w najbliższe otoczenie, do naszych wsi i miasteczek oraz innych urokliwych zakątków regionu.

W plenerze uczestniczyło 12 artystów – malarzy i rzeźbiarzy: Anna Klimowicz z Żabinka, Marta Frankowska ze Złocieńca, Beata Studnikowicz z Mirosławca, Mariusz Iljasiuk z Biskupca, Olga Kokoryn ze Szczytna, Edward Szatkowski z Czaplinka, Krzysztof Ryfa z Ostrowa Wielkopolskiego, Elżbieta Majewska ze Złocieńca, Małgorzata Krzakowska ze Szczecina, Tatjana Popowiczenko z Odessy (online), Czesław Poloński z Wilna (online) oraz Gina Malinowski z Bornego Sulinowa. Podczas pleneru powstało wiele prac, lecz my mogliśmy podziwiać tylko wybrane, prace bardzo różnorodne, pokazujące duszę i przeżycia naszych artystów, a niezwykły talent, jaki posiadają sprawił, że potrafią uchwycić to, czego my często nie mamy czasu zobaczyć.

Podczas pleneru artyści uczą się od siebie nawzajem i wymieniają doświadczenia. Tu rodzą się wielkie i małe przyjaźnie. Ale nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie jedna osoba. Sprawczynią całego zamieszania, Komisarzem Pleneru, a zarazem prezesem Stowarzyszenia „Stacja Kultura” jest pani Gina Malinowski.

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem, mieliśmy niewątpliwą przyjemność podziwiać piękne, nietuzinkowe prace malarskie i rzeźbiarskie zaproszonych na plener artystów. Spotkanie uświetniła obecność pani Sekretarz Powiatu Drawskiego – Katarzyny Getki.

Pani Komisarz składamy serdeczne podziękowania za wystawę, a Państwa zapraszamy do jej oglądania przez najbliższy miesiąc w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Możecie też zajrzeć na stronę internetową biblioteki, gdzie w zakładce Sklepik przy Galerii znajdziecie te wszystkie cudeńka, a nawet możecie je zarezerwować i zakupić!

Zdjęcia: Daniel Graszka – MBP Borne Sulinowo