Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Spotkanie autorskie z Anną Kluza i Anną Waluś

Mimo wszystkich niesprzyjających okoliczności, mimo obostrzeń związanych z panującą w kraju pandemią, Miejska Biblioteka Publiczna wciąż tętni życiem! Dzięki uprzejmości naszych kochanych prezesek ze Stowarzyszenia „Stacja Kultura”: pani Ginie Malinowski i pani Lucy von Schickedantz, mieliśmy niewątpliwą przyjemność gościć dwie niesamowite, młode, ale już dobrze znane w świecie artystycznym panie: Annę Kluza i Annę Waluś, które brały udział w tworzeniu nominowanej do Oscara animacji filmowej „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.

Zapewne większość z Państwa miała przyjemność oglądać film, a jeśli nie – to słusznie się domyślacie, iż jego fabułę stanowi życie i śmierć Vincenta van Gogha. To pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, a my mogliśmy poznać tajniki jej powstawania „od kuchni”. To niesamowite przedsięwzięcie, bowiem na film trzeba było czekać 7 lat. Tyle czasu zajęło bowiem stworzenie pełnometrażowej malarskiej animacji.

Przywołując na ekran malarstwo tego wybitnego, docenionego dopiero po śmierci holenderskiego malarza, prekursora ekspresjonizmu, którego twórczość dzięki żywej kolorystyce i emocjonalnemu oddziaływaniu wywarła dalekosiężny wpływ na sztukę XX w., opowiada jednocześnie o życiu artysty pełnym pasji, dramatów oraz o jego tajemniczej śmierci. Każda z 65 000 klatek została ręcznie namalowana na podobraziach malarskich w technice olejnej. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do studiów filmowych w Polsce i Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie. Wśród nich znalazły się bohaterki naszego spotkania. Tym bardziej było nam przyjemnie, bowiem obie Panie pochodzą z naszego regionu: Ania Kluza z Tuczna, a Ania Waluś z Koszalina.

To dowód, że nie ogranicza nas ani miejsce zamieszkania, ani urodzenia, że mieszkając nawet w małych miejscowościach, wydawałoby się odległych od wielkiego świata, też można realizować swoje cele i marzenia oraz osiągać tak spektakularne sukcesy.

„Twój Vincent” został nakręcony najpierw jako typowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej. W filmie występują znani aktorzy, doskonale odpowiadający portretowanym przez nich postaciom.

Otrzymał nominację do Złotych Globów 2018 w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. Jest laureatem Europejskiej Nagrody filmowej za pełnometrażową animację. Unikatowa produkcja, znakomite recenzje i zachwyt widzów. Żaden polski film nie radził sobie na świecie tak dobrze i wszyscy mieli nadzieję, że odniesie światowy sukces. I tak też się stało. Pod każdym względem wyróżniał się na tle konkurencji, a w styczniu 2018 roku został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. Jednak rywalizację o statuetkę przegrał z „Coco”. Dlatego my postanowiliśmy zaprosić naszych gości na czerwony dywan i wręczyć im symboliczne Oscarowe statuetki.

Dziękujemy pani Sekretarz Beacie Czarneckiej-Hebaczewskiej za udział w spotkaniu.