Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Wyniki konkursu na zaprojektowanie stroju ludowego

Uwaga, uwaga! Wiemy, że czekacie na wyniki konkursu na zaprojektowanie stroju ludowego, ale wybór był tak trudny, że zajęło nam to odrobinkę dłużej niż zakładaliśmy. Bardzo dziękujemy WSZYSTKIM uczestnikom.

Zwyciężczynią konkursu za wspaniałą pracę, zaangażowanie i cudowną historię zostaje Martyna Borowska!

O swojej pracy napisała tak:

Zaprojektowany strój ludowy jest nawiązaniem do historii związanej z pewną fantastyczną wioską, która pojawia się w snach tylko tych, którzy o niej marzą. Historia opowiada o dwóch braciach, którzy podczas zabawy na łące napotkali na swojej drodze dużego, fioletowego motyla, mieniącego się w świetle słonecznym. Jednemu z braci tak bardzo się on spodobał, że chciał go złapać, aby po powrocie do domu włożyć go do słoika i postawić na półce w jego pokoju. Drugiemu z braci nie spodobał się ten pomysł, uważał go za absurdalny i próbował sprowadzić swojego brata na ziemię. Udało mu się przekonać go, że jego plan jest zły. Motyl w podzięce przemówił do niego ludzkim głosem, zawierając w swoich słowach informację o 3 życzeniach, które może dla niego spełnić. Pierwszym życzeniem jakie chłopak wymyślił, było lekarstwo na wszystkie choroby. Drugim to, aby ziemia we wiosce była bardzo żyzna i dawała duże plony. Trzecim natomiast, żeby wszyscy byli szczęśliwi. Aby uczcić pamięć o motylu ludzie postanowili umieścić jego wizerunek na swoim herbie, kilku pomnikach oraz oczywiście na strojach ludowych.

Wyróżnienia wędrują do Zuzanny Płaszczyńskiej i Jowity Grendus za równie wspaniałe prace! Nagrody już niedługo do Was powędrują. Serdeczne gratulacje!

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2020.

Kategoria: Aktualności, MKiDN