Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek” 2019

Jeśli Twoje dziecko urodziło się w latach 2013-2016, przyjdź do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie i odbierz wyprawkę czytelniczą!

Zaproszenie przedszkolaków do bibliotek to rozwinięcie projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek” organizowanego przez Instytut Książki.

Celem projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek” jest systemowa poprawa stanu czytelnictwa w Polsce. Projekt ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek, które dzisiaj, poza udostępnianiem księgozbiorów, pełnią również funkcję nowoczesnych centrów kultury. Dzieci natomiast, wyrabiając nawyk czytania, poznają bibliotekę jako miejsce będące ciekawą alternatywą dla telewizji i komputera.

W wyprawce dzieci otrzymają książkę „Pierwsze czytanki dla… przedszkolaka”, także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

„Te działania mają charakter kompleksowy i są niezbędne do tego, by w obszarze czytelnictwa w Polsce zaszły nie tylko zmiany znaczące, ale przede wszystkim trwałe.” – mówi prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. „Mamy świadomość, że jest to inwestycja w przyszłość dzieci, ich zawodowy sukces oraz dobre relacje rodzinne i społeczne. Czytelnictwo to rozwój człowieka – obywatela, absolutnie kluczowy obszar i misja polskiego państwa, wymagająca szczególnej uwagi i świadomego działania.” – dodaje Piotr Gliński.

Kochani rodzice – wszystko w Waszych rękach! Czekamy na Was i Wasze pociechy :)