Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Komorze
lip

Miejscowość turystyczna położona w Drawskim Parku Krajobrazowym, nad malowniczym jeziorem Komorze. Dobrze rozbudowana baza turystyczna, dwie stadniny koni, wypożyczalnia sprzętu wodnego. Komorze charakteryzuje się terenami równinnymi, z falą morenową po lewej stronie osady. Na terenie wioski znajduje się wiele atrakcji turystycznych np. boisko do siatkówki, wypożyczalnia kajaków, jazdy konne. Późną jesienią organizowany jest ,,Hubertus” – rajd konny. Tutejsze lasy są obfite w grzyby i owoce runa leśnego.

– Jezioro – dlaczego jezioro Komorze to wymarzone miejsce na urlop? Piękne krajobrazy, spokój, możliwość oddawania się swoim pasjom lub słodkiego lenistwa to tylko niektóre pomysły na spędzenie wolnego czasu, jakie daje nam najpiękniejsze jezioro w tej okolicy!

Bajecznie piękne jezioro Komorze leży w gminie Borne Sulinowo, sąsiadując z miejscowością Rakowo. Jego powierzchnia to 4,167 km2. W najgłębszym miejscu osiąga 36 metrów. Jest to jedno z wielu jezior typu polodowcowego o formie rynnowej znajdujących się na Pojezierzu Drawskim. Zachwyca swoją budową przybywających tu turystów.

Jest ono wyjątkowe ze względu na wspaniale rozwiniętą linię brzegową, wzdłuż której można zaobserwować liczne jary i wąwozy. Okalane cyplami i półwyspami jezioro stanowi prawdziwą ucztę dla oka. Warto dodać, że w niektórych miejscach brzeg sięga aż 65 metrów wysokości w stosunku do lustra jeziora. Dopełnieniem są 4 wyspy gwarantujące niezapomniane widoki. Nie brakuje tu również bujnej roślinności, którą w większości stanowią lasy sosnowe.

Ciekawostką jest fakt, że wychodząca z jeziora Komorze rzeka Piława łączy je stumetrowym kanałem z jeziorem Rakowo. Na tym odcinku podłoże jest wyjątkowo płytkie i kamieniste, co urozmaica spływy kajakowe, dodając im trudności.

Poza kajakarstwem, można tu też uprawiać szereg innych sportów. Możliwość wynajęcia łódki lub rowerów wodnych znacznie uatrakcyjnia wczasy nad jeziorem. Chcąc się nieco osuszyć, lecz nadal pozostać aktywnym, możemy wybrać się na spacer po pobliskich lasach. Niesamowita cisza i brak zanieczyszczeń pozwoli nam na pełnowartościowy relaks. Brzegi jeziora można przemierzać nie tylko pieszo, ale i rowerem.

Jezioro Komorze to także raj dla wędkarzy. Mamy możliwość łowienia praktycznie wszystkich gatunków ryb typowych dla wód jeziornych. Nie brakuje szczupaków, węgorzy, leszczy. Ze względu na niesamowitą czystość wody, mają one wspaniałe warunki do rozwoju, co skutkuje ich znacznymi rozmiarami rzadko spotykanymi w innych akwenach. Dla miłośników wędkarstwa przygotowano kilka pomostów.

Boiska do gry w piłkę siatkową i nożną są uwielbiane przez młodzież. Zadbana plaża gminna rozciągająca się przy jeziorze Komorze to świetny pomysł na bierny odpoczynek i rozpieszczenie ciała promieniami słońca. Wielość opcji odpoczynku i przepiękne krajobrazy sprawiają, że każdy powinien, choć raz odwiedzić jezioro Komorze. A kiedy już się tu pojawi, będzie chciał wracać w nieskończoność.

– Pensjonat „Kowalski” – położony jest w Drawskim Parku Krajobrazowym, we wsi Komorze, wśród lasów nad krystalicznie czystym jeziorem Komorze. Bierze tu początek trasa spływu kajakowego rzeką Piławą. Gościom właściciele oferują noclegi w obszernych pokojach dwu oraz trzy osobowych. Całodzienne wyżywienie w salonie z jadalnią. Na miejscu znajdują się plac zabaw i gier, parking strzeżony i garaże, miejsce na ognisko i do grillowania, rowery turystyczne, kajaki, bryczka. Organizowane są spływy kajakowe, wędrowanie z przewodnikiem, wycieczki piesze i rowerowe. Możliwa jazda konna – pensjonat posiada własną stadninę koni. Dla firm organizowane są szkolenia, konferencje, imprezy integracyjne. Ponadto: spotkania okolicznościowe, zabawy sylwestrowe itp.

– Stadnina koni – większość koni, których jest razem 24, to konie rasy wielkopolskiej. To bardzo wytrzymała, polska rasa o wysokości w kłębie 160-170 cm. W tej stajni można spotkać także kilka koni rasy haflinger, jedną klacz angloarabską, jedną rasy westfalskiej i jedną rasy holsztyńskiej. Konie wyróżniają się tym, że są łagodne, wytrzymałe i dobrze znają teren.

Styl jazdy przeważnie angielski, ale możliwy również westernowy. Stadnina dysponuje angielskimi siodłami, angielską uprzężą i siodłami westernowymi.

Poziomy jazdy:
1 – początkujący, z niewielkim doświadczeniem w terenie,
2 – zaawansowani jeźdźcy z doświadczeniem w terenie,
3 – dobrzy jeźdźcy z kilkuletnim doświadczeniem na różnych koniach o różnych charakterach, doświadczenie w różnorodnym terenie,
4 – bardzo dobrzy jeźdźcy, doświadczenie z różnymi końmi, także z pełnymi temperamentu, doświadczenie w różnorodnym terenie.

Dla każdego jeźdźca znajdzie się odpowiedni koń – każdy będzie zadowolony!

KOPOL-HOTEL Sp. z o.o.
Komorze 12, 78-445 Łubowo