Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Łubowo
lip

Wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo, nad jeziorem Lubicko Wielkie (168 ha, na jeziorze znajduje się wyspa Lubicka – ok. 25 ha), w pasmie jezior Pojezierza Drawskiego (w promieniu kilkunastu kilometrów od wsi liczne zbiorniki jeziorne), przy drodze krajowej nr 20 Stargard-Szczecinek-Gdynia. W latach 1946-54 siedziba gminy Łubowo.

Ciekawe obiekty w Łubowie:

– Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – kościół neoromański z 1734 r., przebudowany w latach 1880-1882. Pierwotnie budowla salowa, trójosiowa, rozplanowana na rzucie prostokąta. W latach 1980-1982 przedłużono ją od wschodu o kolejną oś oraz wyodrębniono pięcioboczne prezbiterium. Kościół murowany z nieregularnego, łamanego kamienia (piaskowca), orientowany, z prezbiterium zakończonym wielobocznie. Narożniki prezbiterium ujęte ceglanymi szkarpami. Nad nawą strop drewniany, belkowy. Prezbiterium o sklepieniu gwieździstym. Drzwi wejściowe i okna zakończone półkuliście. Dach nad nawą dwuspadowy, nad prezbiterium wielopołaciowy, kryty blachą ocynkowaną, bez wieży. Sufit płaski drewniany. Chór muzyczny prostokątny, wsparty na dwóch drewnianych słupach, na nim nieczynne organy.

Zabytkowy wystrój kościoła stanowią: tryptyk gotycki, w prezbiterium z XV w., przypisywany szkole Wita Stwosza, przeniesiony do Łubowa ze Starowic, odnowiony w Gdańsku. Jest płaskorzeźbiony, z bogatą, ażurową dekoracją zwieńczającą poszczególne kwatery. Pośrodku ołtarza Matka Boska z Dzieciątkiem w otoczeniu Św. Jakuba i Św. Idziego z dwunastoma postaciami w skrzydłach bocznych dwudzielnych.

– Pole namiotowe, campingowe, biwakowe i plaża – pole campingowe wraz z polem namiotowym „Plaża Łubowo” położone jest w malowniczej części Pojezierza Drawskiego – w otulinie Drawskiego Parku Krajobrazowego, przy miejscowości Łubowo gm. Borne Sulinowo. Walory przyrodnicze to niewątpliwie największy atut lokalizacji pola namiotowego. To 600 metrów bardzo ciekawej linii brzegowej (cypel, zatoczka). Miejsca postoju znajdują się przy samym brzegu jeziora bardzo cenionego przez wędkarzy, kajakarzy i przyrodników.

Na terenie znajdują się przyłącza elektryczne, prysznic, toaleta, bieżąca woda. Przy polu znajduje się piaszczysta plaża z pomostami i kąpieliskiem, boisko do siatkówki plażowej i wypożyczalnia sprzętu wodnego, a także kebab bar i ogródek piwny. Camping zajmuje się ponadto organizacją spływów kajakowych. Stąd rusza spływ rzeką Piławą, lub jest to pierwszy nocleg dla rozpoczynających spływ na jeziorze Komorze. Duża powierzchnia pola (7ha) oraz gęsta roślinność zapewnią przybyłym turystom intymność. W niewielkich odległościach ulokowane są inne atrakcje regionu – stadniny koni (3 km Strzeszyn i 5 km Komorze), a w odległości 10 km znajduje się Borne Sulinowo, gdzie m.in. odbywa się słynny Zlot Pojazdów Militarnych.

W miejscowości znajdują się 3 sklepy spożywcze, poczta i restauracja „O!Kraska”, w której organizowane są różnego rodzaju imprezy okolicznościowe.