Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Borne Sulinowo

Borne Sulinowo – miasto w Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Borne Sulinowo.

Leśne miasto – przez ponad pół wieku wycięte ze struktury terytorialnej kraju. Na mapach Polski pojawiło się dopiero w 1992 r. To miejsce z wyjątkową historią, od zarania związane z wojskowością, nadal spowite aurą tajemniczości.

Ścieżka turystyczno-spacerowa
Władze miasta, by uatrakcyjnić i ułatwić turystom zwiedzanie Bornego Sulinowa, wytyczyły na jego terenie ścieżkę turystyczno-spacerową o długości ok. 13,5 km. Przy ścieżce znajduje się 21 obiektów na które warto zwrócić uwagę. Przy każdym z nich ustawiona została tablica informacyjna w językach: polskim, niemieckim i angielskim. Prawie każda tablica zawiera historyczne zdjęcia, umożliwiając w ten sposób porównanie niegdysiejszego i obecnego wyglądu danego obiektu.

Będąc w Bornem Sulinowie warto odwiedzić takie obiekty jak:

– Czołg T-34 – Czołg T-34/85 o numerze seryjnym UBC 3628. Tego typu czołgi były produkowane w Polsce w Zakładach Mechanicznych w Łabędach w latach 1953-1958 na licencji radzieckiej. Jest on unowocześnioną wersją znanego czołgu T-34/76. W dniu 12.08.2010 eksponat został posadowiony na odnowionym poradzieckim cokole. W okresie stacjonowania wojsk radzieckich w tym miejscu znajdował się czołg T-34/76, który w czasie II wojny światowej przeszedł szlak bojowy stacjonującej w Bornem Sulinowie dywizji zmechanizowanej. W dniu 02.04.1992 radziecki czołg – pomnik został zdemontowany i następnego dnia wywieziony do Rosji.

– Garnizonowy Dom Oficera – W latach 1933-1939 rząd III Rzeszy wykupił część terenów wsi Linde i wysiedliwszy z nich ludność, przystąpiono do budowy bazy wojskowej i poligonu. W 1936 zakończono budowę miasteczka dla szkoły artylerii Wehrmachtu, którego otwarcia dokonał 18 sierpnia 1938 roku Adolf Hitler. W Groß Born obok kilku kantyn i kasyn, zbudowano w latach 1935-36 garnizonowe, okazałe i reprezentacyjne kasyno oficerskie nad jeziorem Pile. Mieściło się w budynku o ciekawej architekturze, w którym znajdowała się wykwintna restauracja oraz olbrzymia sala koncertowa mogąca pomieścić około 1000 widzów.

W okresie radzieckim mieścił się tu Garnizonowy Dom Oficera z salą taneczną, szkołą muzyczną, biblioteką, salą kinową, salą koncertową i restauracją. Po wycofaniu się wojsk radzieckich obiekt znalazł prywatnego właściciela, który zamierzał przeznaczyć go na luksusowy hotel, rozpoczęto prace budowlane, zmieniając np. poszycie dachu nad salą koncertową. W dniu 1 lutego 2010 roku w budynku wybuchł pożar, który strawił m.in. salę koncertową i wiele innych pomieszczeń. Reszty dopełnili złomiarze. Obecnie całość znajduje się w daleko idącej ruinie.

– Miejska Biblioteka Publiczna – miejsce, w którym nie tylko wypożycza się książki, organizowane są tu również różnego rodzaju projekty dla młodzieży i zajęcia dla dzieci.

Wypożyczalnia dla dorosłych:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek w godz. 8.00-16.00
czwartek w godz. 9.00-17.00

Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży:
poniedziałek, wtorek, środa w godz. 11.00-19.00
czwartek w godz. 9.00-17.00
piątek w godz. 8.00-16.00

Kawiarenka Internetowa:
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek w godz. 8.00-19.00
piątek w godz. 8.00-16.00

– Centrum Kultury i Rekreacji – to miejsce, gdzie mają swoje zajęcia różne sekcje sportowe. Ma nadzór nad świetlicami wiejskimi na terenie gminy. Znajduje się tu siłownia, solarium i hala widowiskowo-sportowa, w której organizowane są różnego rodzaju zawody sportowe.

Centrum Kultury i Rekreacji
Al. Niepodległości 21
78-449 Borne Sulinowo
tel./fax. 94 37 49 612

– Radziecki cmentarz wojskowy – cmentarz wojskowy położony w lesie w pobliżu Bornego Sulinowa. Powstał w 1945 roku, po założeniu radzieckiej bazy wojskowej w Bornem Sulinowie, działał do likwidacji bazy w 1992 roku. Na terenie cmentarza znajdują się 344 mogiły, w tym 146 osób o nieustalonych personaliach. Oprócz żołnierzy i cywili związanych z miejscową 6 Witebsko-Nowogródzką Gwardyjską Dywizją Zmechanizowaną (w tym członków rodzin) zmarłych w czasie służby w bazie, chowano tu także żołnierzy z radzieckiego garnizonu w Szczecinku, a w 2007 roku przeniesiono tu szczątki zmarłych z likwidowanych radzieckich cmentarzy wojskowych w Kołobrzegu i Białogardzie. Po 1970 roku zaprzestano pochówków dorosłych i chowano tu wyłącznie dzieci rodzin personelu Bornego Sulinowa. Obecnie cmentarz nie jest czynny, ale pozostaje pod opieką miejscowych władz. Na cmentarz przeniesiono z centrum miasta pomnik Iwana Poddubnego (dwudziestoletniego szeregowca, który zginął w 1946 roku) – monument ten popularnie zwany jest „pomnikiem z pepeszą”.

– Centrum Informacji Turystycznej – to bezpośrednie źródło informacji dla turystów. Można w nim bezpłatnie uzyskać wiadomości dotyczące zarówno Bornego Sulinowa, Powiatu Szczecineckiego, jak również Pojezierza Drawskiego.

Turysta dowie się tu m.in. o:
– miejscach noclegowych,
– bazie gastronomicznej,
– szlakach turystycznych,
– atrakcjach turystycznych,
– imprezach i wydarzeniach z życia miasta i najbliższej okolicy.

Ponadto CIT zajmuje się sprzedażą map i przewodników. W ofercie informacji turystycznej znajdują się też, przeznaczone do sprzedaży, pamiątki i gadżety z miasta i powiatu. Centrum Informacji Turystycznej planuje i przygotowuje wycieczki historyczno-turystyczne po gminie Borne Sulinowo i najbliższej okolicy.

Centrum czynne jest w godzinach:
wtorek-piątek od 7.30 do 14.30
sobota od 7.30 do 14.00
(od 15 czerwca do 31 sierpnia każdego roku)

poniedziałek-piątek od 8.00 do 15.00
(od 1 września do 14 czerwca każdego roku)

Centrum Informacji Turystycznej
ul. Bolesława Chrobrego 3A
78-449 Borne Sulinowo
tel. 94 37 34 166
e-mail: it@bornesulinowo.pl

Kategoria: Aktualności