Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Spotkanie z Wojciechem Banachem i Bartłomiejem Siwcem

W miniony czwartek, 15 listopada 2018 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie gościła Pana Wojciecha Banacha i Bartłomieja Siwca. W miłej, kameralnej atmosferze publiczność miała okazję usłyszeć o życiu i twórczości autorów. Taka uczta dla duszy jest świetnym rozwiązaniem na coraz dłuższe i ciemniejsze wieczory, co z pewnością mogliby stwierdzić wszyscy obecni na spotkaniu autorskim.

Wojciech Banach jako poeta debiutował na łamach miejscowego czasopisma społeczno-kulturalnego „Fakty” (1976). W latach 1975-1981 był członkiem Grupy Faktu Poetyckiego „Parkan”, znanej z niekonwencjonalnych prezentacji poetyckich i Koła Młodych ZLP. Od 1990 jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W plebiscycie bydgoskiej redakcji „Gazety Wyborczej” został wybrany Artystą Roku 2002 w dziedzinie literatury.W 2005 został laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Bydgoszczy, a w 2009 i 2015 – Strzały Łuczniczki – nagrody literackiej Prezydenta Miasta za najlepszą bydgoską książkę 2008 i 2014 roku. Od 2011 r.  pełni funkcję prezesa Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest członkiem-założycielem Ogólnopolskiego Klubu Filokartystów (kolekcjonerów pocztówek) z siedzibą w Warszawie.

Znany m.in. z:

Modlitwy przerywane, Bydgoszcz, Galeria Autorska J.Kaji i J. Solińskiego, 2016.

Śmierciochron, Bydgoszcz, Galeria Autorska J.Kaji i J. Solińskiego, 2017.

Strzępy i pąki, Bydgoszcz, Galeria Autorska J.Kaji i J. Solińskiego, 2018.

Plac Piastowski i inne wiersze, Bydgoszcz, Galeria Autorska J.Kaji i J. Solińskiego, 2018.

Zbiór wierszy  „Plac Piastowski i inne wiersze” odnosi się do tradycji  i do teraźniejszości współczesnego człowieka. Co jest ciekawostką, książka została wzbogacona reprodukcjami pocztówek patriotycznych ze zbiorów autora, dzięki czemu wiersze mówią wyraźniej, konkretniej i co serce poruszają.

Bartłomiej Siwiec jest autorem 4 powieści, zbioru opowiadań, 2 zbiorów wierszy i kilku dramatów. Jego dramaty („Wyszła z domu”, „Skóry”, „Anyżek”) trzykrotnie znalazły się w półfinale tej imprezy. Najbardziej dumny jest z nagrody jaką otrzymał w konkursie im. Stanisława Grochowiaka, który co dwa lata odbywa się w Lesznie. Jego szkice, recenzje i wiersze ukazywały się w „Toposie”, „Okolicy Poetów”, „Akancie”, „Gazecie Kulturalnej”, „Bydgoskim Informatorze Kulturalnym”. Jego książki były recenzowane na łamach: „Lampy”, „Toposu”, „Wyspy”, „Pisarze.pl”, „Akantu”, „Tygodnika Bydgoskiego”, „Expressu Bydgoskiego”, „Peryskopu Soleckiego”.

Znane wydania:

2014 – Autodestrukcja

2010 – Zbrodnia, Miłość, Przeznaczenie

Bartłomiej Siwiec podkreśla, że w życiu posiadał jedynie legitymację szachową i legitymację Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. I to mu właściwie wystarczy. Nie aspiruje do bycia kimś innym niż jest. Zresztą nie jest człowiekiem idealnym, ale idealnie się z tym czuje.

W przeszłości podejmował  wiele różnych działań. „Rozdawał ulotki, ustawiał towary w hipermarkecie, a nawet uczył studentów grać w szachy. Pewnego dnia zaczął pisać. I tak to się zaczęło, jego  przygoda, bez której już dzisiaj ciężko byłoby mu żyć”…

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Biblioteka i jeszcze więcej!” z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2018 „Partnerstwo dla książki” realizowanego przez Instytut Książki w Krakowie.