Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Koncert duetu ZORIUSZKA – Głosy Wschodu

Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie serdecznie zaprasza na koncert duetu ZORIUSZKA – Głosy Wschodu, który odbędzie się 7 listopada o godzinie 17.00!

Rezerwacje w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie. Wstęp tylko z bezpłatną wejściówką!

Płyta jest zwieńczeniem 20 lat obcowania artystek z muzyką szeroko pojętej słowiańszczyzny. Jest też ukłonem w kierunku mieszkańców Pomorza Zachodniego, w większości wywodzących się z dawnych polskich Kresów. Muzyka, którą wykonuje Duet „Zoriuszka” jest udokumentowaniem cząstki tożsamości mieszkańców naszych terenów. Tej cząstki, która często bywa pomijana i zapominana. Na płycie znalazły się pieśni liryczne i obrzędowe (kupalne, weselne, zaklinania) pochodzące z terenów dzisiejszej Ukrainy, Białorusi i Rosji, a także te, śpiewane do dziś na Łemkowszczyźnie. Do spisu utworów weszła też pieśń przywieziona na nasze tereny przez przesiedleńców w ramach Akcji Wisła. Liryczna pieśń „Oj jak tiażko meni” ze Średniej Wsi (Bieszczady). Jako „bonus” została dodana niezwykła kompozycja Mateusza „Gruchy” Gruszkowskiego zainspirowana pieśnią „Oj zaria”.

Wydanie płyty zostało dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”. Organizacją patronującą przedsięwzięciu jest Lokalna Organizacja Turystyczna w Czaplinku.