Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Narodowe Czytanie 2018 w Bornem Sulinowie

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania poza głównym celem, jakim jest  promowanie czytelnictwa, przyjęła również formę „uczczenia jubileuszu 100 rocznicy odzyskania niepodległości, a przesłanie powieści wzbogaciło program obchodów o ważny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi”  – zaapelował w liście skierowanym do Rodaków Prezydent RP Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie po raz trzeci zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie, korzystając z gościnności Budynku Kulturalno-Oświatowego i mieszczącej się tam auli. W tym roku wybór padł na Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, powieść doskonale wpisującą się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Porządek uroczystości uwzględnił kolejno powitanie wszystkich gości przez dyrektor MBP- Iwonę Gajewską –Tranbowicz i złożenie serdecznych podziękowań lektorom za przyjęcie zaproszenia bądź samodzielne zgłoszenie się do udziału w akcji. Następnie, po odczytaniu listu od Prezydenta RP, zaprezentowana została opracowana przez dyrektor MBP prezentacja multimedialna przybliżająca postać Stefana Żeromskiego, po czym kolejni lektorzy zapowiadani i prezentowani przez prowadzącą czytali przypisane im wcześniej fragmenty powieści.

Druga prezentacja przygotowana i omówiona przez dyrektor Iwonę Gajewską-Tranbowicz poruszyła kwestie związane z problematyką i symboliką powieści Przedwiośnie. Czytanie fragmentów powieści odbyło się w miłej , przyjaznej atmosferze, a lektorzy bardzo poważnie podeszli do swojego zadania. Zadbali o interpretacje głosowe, dykcję, stosowne pauzy i wszelkie środki wyrazu, by jak najlepiej oddać emocje i sens fragmentu. Na zakończenie każdy obecny mógł wykonać odbicia pieczęci przekazanej przez kancelarię prezydenta, na pamiątkę udziału w dzisiejszej inicjatywie.

Wyrażam nadzieję, że kolejna edycja zainteresuje jeszcze większą liczbę uczestników i słuchaczy. Znajomość polskiej literatury jest kluczowa dla każdego Polaka. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…

W tegorocznej akcji Narodowego Czytania aktywny udział wzięli:

1. Biegajło Aurelia
  2. Brankiewicz Nela