Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Artur Gotz i Przeboje Wszech Czasów / wideo 4K

30 czerwca 2018 roku na zaproszenie Pani Iwony Gajewskiej-Tranbowicz, Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie, przyjechał Artur Gotz. Przed mieszkańcami zaprezentował się przede wszystkim jako wokalista.

Przybył bowiem z koncertem promującym swoją najnowszą, trzecią już płytę, na którą składają się piosenki Kabaretu Starszych Panów. Dlatego nie jest tu przesadą określenie „przeboje wszech czasów”, gdyż teksty Jeremiego Przybory i muzyka Jerzego Wasowskiego są ponadczasowe i ciągle aktualne, choć od ich debiutu upływa właśnie 60 lat.

Artur Gotz zabrał widzów w fantastyczną podróż sentymentalną, dowodząc, że mamy w polskim repertuarze takie piosenki, które łączą pokolenia. Ciekawa, nowa aranżacja znanych utworów przygotowana przez artystę bawiła, wzruszała i nieustannie ciekawiła widzów, którzy punktualnie o 17.00 zgromadzili się w gościnnych progach auli Budynku Kulturalno-Oświatowego. Spotkanie muzyczne zostało dopełnione wspólnymi zdjęciami, autografami a nierzadko wzbogaceniem domowej płytoteki.

Artur Gotz to aktor i wokalista młodego pokolenia, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Filia we Wrocławiu (2006). Po studiach związany z teatrami Warszawy (Współczesny, Kamienica, 6. piętro), Łodzi (Nowy) i Chorzowa (Rozrywki). Aktualnie aktor Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi, współpracuje z Teatrem Piosenki Romana Kołakowskiego.

Jako wokalista debiutował w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, w której rozpoczął współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. Z jego piosenką wydał singiel „Usposobienie przyjemne”, a w 2010 r. odbyła się premiera płyty “Obiekt seksualny” z 17 piosenkami o tematyce damsko-męskiej. W 2015 r. ukazała się druga płyta Artura Gotza “Mężczyzna prawie idealny” z piosenkami satyrycznymi, które napisała dla niego Agnieszka Chrzanowska. Trzeci solowy album artysty „Kabaret Starszych Panów. Przeboje wszech czasów śpiewa Artur Gotz” ukazał się w Walentynki 2018 r.

Artur Gotz jest laureatem Międzynarodowej Nagrody Konsula Generalnego Republiki Czeskiej, w 2013 r. otrzymał Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi, a w 2014 r. Stypendium Miasta Stołecznego Warszawy. Laureat nagród: “Wokalista Roku 2015” i “Wokalista Roku 2016”.

Zagrał kilkanaście ról filmowych m.in. seminarzystę Jurija Nogę w filmie „Karol – człowiek, który został papieżem” (reż. G.Battiato), Reportera Dzikowskiego w „Wielkich ucieczkach”, Wojtka Wystracha w „Ścianie śmierci” oraz w popularnych serialach telewizyjnych (m.in. Na Wspólnej, Barwy szczęścia, Ojciec Mateusz, M jak miłość, Klan, Pierwsza miłość, Fala zbrodni, Święta wojna).

Artur Gotz jest tytułowym bohaterem powieści „Idol” Marty Fox. Premiera odbyła się podczas Śląskich Targów Książki w 2016r.

Spotkanie z Arturem Gotzem zostało zorganizowane w ramach projektu „Biblioteka i jeszcze więcej!” z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2018 „Partnerstwo dla książki” realizowanego przez Instytut Książki w Krakowie.

Tekst: Iwona Gajewska-Tranbowicz
Zdjęcia i wideo: Daniel Graszka – MBP Borne Sulinowo