Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » XXV Dni Kulturalne w Siemczynie / wideo 4K

19 maja 2018 roku gospodarzem części artystycznej XXV Dni Kulturalnych w Siemczynie było Stowarzyszenie Stacja Kultura (SSK) we współpracy z Miejską Biblioteka Publiczną w Bornem Sulinowie.

To niezwykłe wydarzenie realizowane w ramach Spotkań COOLturalnych składało się: pokaz mody z prezentacją multimedialną pt. Rola kostiumu na przestrzeni wieków, wernisaż prac Longiny Malinowski oraz koncert na skrzypce i akordeon.

Trzy godziny niezwykłych wrażeń, które oficjalnie otworzyli prezes SSK Roman Tranbowicz oraz Wiceprezes Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie-Bogdan Andziak. Dwanaście pięknych kobiet z gracją zawodowców przemierzało 22 metry czerwonego dywanu, by zaprezentować fason i niepowtarzalność kreacji. Modelki to mieszkanki Bornego Sulinowa w wieku 17-75 lat, które zaprezentowały ponad 40 kostiumów ilustrujących najważniejsze przemiany w modzie od początku jej istnienia. Pokaz przeplatał się z prezentacją multimedialną, uzupełniając teorią i slajdami kolejne etapy wydarzeń na wybiegu.

Autorką pokazu oraz prezentacji była Longina Malinowski, a większość strojów pochodzi z jej prywatnej kolekcji. Na potrzebę pokazu w Pałacu Siemczyńskim autorka przygotowała od podstaw kompletny kostium historyczny dworski, stylizowany na epokę baroku. Jednak na ostateczny sukces pracował sztab osób. Oświetlenie i nagłośnienie zapewnił nieodpłatnie zespół GRUCHA-SOUND z Czaplinka. Nad dokumentacją fotograficzną i filmową czuwał Daniel Graszka. Makijaż wszystkim występującym paniom zasponsorowała Anna Wajda- Instytut Kosmetologii & Beauty Metamorfoza ze Szczecinka. Całość wydarzenia oraz prezentację poprowadziła Iwona Gajewska-Tranbowicz-dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie, partner Stowarzyszenia. Wsparcie techniczne zapewniły Aurelia Biegajło i Marzena Szewczyk, a na czerwonym dywanie pojawiły się: A. Bartoszek, K. Dubrawska, B. Litwińska, W. Łozińska, V. Nesterovych, L. von Schickedantz, A. Szewczyk, T. Wojtaszczyk, K. Wałaszczyk, J. Ziemińska. Po pokazie goście przeszli do sąsiedniej sali na wernisaż prac Longiny Malinowski, gdzie zaprezentowano sylwetkę i dorobek artystyczny Giny oraz jej energetyczne, barwne obrazy. Ostatnia część to wykonanie znanych i lubianych utworów przez wokalistkę-Ewę Brojek –Polakowską oraz instrumentalistów: Romana Sokulskiego i Tadeusza Kulickiego.

Liczne gratulacje, podziękowania i zaproszenia są dowodem, że wydarzenie możemy zaliczyć do bardzo udanych.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu pn. „Sztuka cię szuka czyli powrót Okularników” z programu „Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Tekst: Iwona Gajewska-Tranbowicz
Zdjęcia i wideo: Daniel Graszka 

 

 

Kategoria: Aktualności