Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » I Turniej Języka Polskiego Ojczyzna –Polszczyzna

3 maja 2018 roku w sali Kameralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie odbyły się pierwsze zmagania z zawiłościami języka polskiego pod nazwą I Turniej Języka Polskiego Ojczyzna –Polszczyzna o statuetkę Burmistrza Bornego Sulinowa. Patronat nad turniejem objęła Burmistrz Bornego Sulinowa pani Renata Pietkiewicz- Chmyłkowska.

Do rywalizacji przystąpili nieliczni odważni, a wśród nich znaleźli się uczniowie miejscowego liceum ogólnokształcącego i oddziałów gimnazjalnych. Doskonały przykład przywiązania do polszczyzny dali także dorośli uczestnicy: Lucy von Schickedantz, Ewelina Malawko i Mirosław Szeligowski, biorąc aktywny udział w turnieju. Jak wiemy, przykład idzie z góry, więc ufamy, że taka postawa będzie doskonałym wzorem do naśladowania dla potencjalnych uczestników kolejnych edycji. Ponieważ zdajemy sobie sprawę, że początki zwykle bywają trudne, nie rezygnujemy z tej inicjatywy, wręcz przeciwnie, w kolejnym roku będzie usilnie zachęcać do udziału i reklamować.

Turniej przebiegł w przyjaznej atmosferze, a uczestnikom dopisywał dobry humor. Miłośnicy polszczyzny zostali dobrani losowo w pary, by wspólnie udzielać odpowiedzi na pytania. Test urozmaicono zabawnymi historyjkami językowymi z książki Michała Rusinka „Pypcie na języku” i ciekawostkami na temat niuansów i lapsusów językowych, jednak najwięcej śmiechu wzbudziły przywołane wpadki językowe komentatorów sportowych.

Turnieju nie udało się rozstrzygnąć od razu, konieczna była dogrywka między dwoma zespołami: Lucy von Schickedantz z Piotrem Horydem oraz Michał Ihnatów z Marcinem Jałowieckim. Ostatecznie zwycięzcami została para turniejowa w składzie: Michał Ihnatów i Marcin Jałowiecki. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w naszej zabawie z polszczyzną.

Mimo przejściowych trudności frekwencyjnych, liczymy, że turniej języka polskiego wpisze się na stałe do kalendarza imprez w naszym mieście. Uczestnicy polubili zaproponowaną konwencję turnieju i złożyli deklarację udziału w następnej edycji. To doskonały sposób na uczczenie świąt majowych, krzewienie szacunku dla języka polskiego jako naszej spuścizny narodowej i podnoszenie zainteresowania tym, jak mówimy. W końcu chciałoby się rzec: „Jak Cię słyszą, tak Cię piszą”.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Burmistrz Bornego Sulinowa, która towarzyszyła zmaganiom uczestników turnieju od początku do samego końca, okazując nieocenione wsparcie dla tej właśnie inicjatywy oraz ufundowała statuetki i upominki dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników językowej rywalizacji. Z takim wsparciem nie ma mowy o utracie zapału. Dziękujemy.