Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Spotkanie autorskie z Andrzejem Sochajem

30 listopada 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bornem Sulinowie odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Sochajem. Ponownie mieliśmy zaszczyt gościć pisarza urodzonego w Szczecinku, od jakiegoś czasu związanego z Instytutem Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu.

Andrzej Sochaj studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Równocześnie uczył się w Szczecinie, gdzie zdobył wiedzę w ramach podyplomowych studiów z filozofii w Instytucie Filozofii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego w 2008 roku. W 2016 roku ukończył zorganizowane przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego dwuletnie studia podyplomowe z Teologii w Koszalinie.

Prezydent Federalny Republiki Austrii prof. dr hab. Alexander Van der Bellen dnia 12 maja A.D. 2017 uhonorował go Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii za wybitne dokonania obywatelskie i zasługi dla Republiki Austrii.

Obecnie pracuje w Instytucie Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, który działa przy Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku jako Zastępca Dyrektora Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu. Od kilku lat działa w szczecineckim Klubie Literackim OPAL w Szczecinku. Był on także Radnym Rady Miasta Szczecinka (2006–2010).

Opublikował dotychczas sześć książek:

• Jan Paweł II Wielki. Pontyfikat Jana Pawła II i Jego poprzedników. Podobieństwa i różnice;
  • Tożsamość, prawdziwe imię człowieka;
  • Niezwykłe lustro Nikodema;
  • Wielka wędrówka, wielki postój (50-lecie przymusowej akcji osiedleńczej Romów w Polsce 1964-2014);
  • Dewizy papieży XX i XXI wieku;
  • Zagłada Romów i Sinti w byłym, pierwszym, niemieckim, nazistowskim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w czasie II wojny światowej (1941-1945).

Poza tym pisywał również inne teksty, artykuły, rozważania i wiersze, które ujrzały światło dzienne między innymi w czasopiśmie „Romano Atmo”, w lokalnych wydawnictwach „Ziemi Szczecineckiej”oraz „Paraklecie”.

Relacja z całego spotkania: