Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Historia pisma, papieru i książki

W dniach 23-24 listopada 2017 roku dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Bornem Sulinowie miały okazję obcować z historią zarówno w teorii, jak i praktyce. Pani Marta Kątny przestawiła krótką, choć bardzo treściwą prezentację na temat historii pisma i książki. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o tym, jak na przestrzeni wieków rozwijało się pismo, oglądając przy tym wiele wspaniałych zdjęć.

Drugim etapem spotkania było stworzenie glinianej tabliczki oraz nauka pisma klinowego. Warsztat cieszył się wieloma wspaniałymi pracami. Uczniowie pisali w glinie posługując się różnymi narzędziami i metodami, które za każdym razem okazywały się skuteczne. Sam alfabet, choć niełatwy nie zniechęcił artystów. Pracowali nad swoimi tabliczkami bardzo cierpliwie i wytrwale. Powstałe prace mogą Państwo obejrzeć w galerii poniżej.

Spotkania zostały zorganizowane w ramach projektu „Wierny przyjaciel” z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017 „Partnerstwo dla książki” realizowanego przez Instytut Książki w Krakowie ze wparciem Burmistrza Bornego Sulinowa i Stowarzyszenia „Stacja Kultura” w Bornem Sulinowie.