Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Spotkanie z podróżnikami z pasją

Dnia 20.10.2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bornem Sulinowie mieliśmy przyjemność spotkać się z Ryszardem Grześkowiakiem i Ryszardem Teisseyrepodróżnikami z pasją.

Panowie od pierwszego kontaktu zjednali sobie wszystkich, którzy zgromadzili się w sali Galeria, by wysłuchać opowieści o rowerowych podróżach po świecie.

Dokumentacja zdjęciowa zgromadzona podczas wielu lat wspólnego rowerowego podróżowania zauroczyła zebranych. Skandynawia z Islandią, Krym, Petersburg, Francja, Mongolia to tylko przykłady miejsc, do których dotarli na rowerach! Film zmontowany przez Ryszarda Teisseyre opowiadający o ich ostatniej wyprawie ekstremalnej na Alaskę potwierdził, że trzeba mnóstwo determinacji, uporu i nie lada kondycji, żeby pokonać własne słabości i osiągnąć cel podróży. Możliwość zwiedzenia odległych zakątków, kontemplowania niezwykłej przyrody, poznania miejsc „od kuchni”, podziwiania na własne oczy niepowtarzalnych widoków może być nagrodą za wyrzeczenia i trud podróży.

Czas narodzin pasji obu Ryszardów też okazał się zaskakujący, gdyż obaj panowie swoją przygodę pn. „Rowerem po świecie” rozpoczęli, mając za sobą pół wieku życia, zatem czas po pięćdziesiątce jest równie dobry na spełnianie marzeń nawet tak ekstremalnych.

Owocem wspólnych podróży jest także książka pt. „Turistika Extreme” autorstwa Ryszarda Teisseyre.

Żeby cała opowieść nie była zbyt banalna trzeba dodać, że Ryszard Teisseyre (ps. Markiz), Polak z francuskim rodowodem, jest z wykształcenia fizykiem jądrowym, natomiast Ryszard Grześkowiak (ps. Diabeł) może pochwalić się węgierskimi szlacheckimi korzeniami, a na co dzień jest bibliotekarzem pracującym jako dyplomowany nauczyciel w bibliotece w Pile. Początek wspólnej przygody sięga pielgrzymki rowerowej do Hiszpanii w 2001 roku. Od tego czasu przejechali Europę we wszystkich kierunkach. Plany na przyszłość sięgają… Nowej Zelandii. Trzymamy kciuki i czekamy na relację po powrocie!

Tekst: Iwona Gajewska-Tranbowicz (Dyrektor MBP Borne Sulinowo)
Zdjęcia i wideo: D. Graszka – MBP Borne Sulinowo

Spotkania zostały zorganizowane w ramach projektu „Wierny przyjaciel” z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017 „Partnerstwo dla książki” realizowanego przez Instytut Książki w Krakowie ze wparciem Burmistrza Bornego Sulinowa i Stowarzyszenia „Stacja Kultura” w Bornem Sulinowie.