Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Spotkanie trzech projektów „Równać szanse”

_DSC002721 kwietnia 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bornem Sulinowie odbyło się spotkanie 3 projektów „Równać szanse”: „Atelier młodego artysty” z Bornego Sulinowa, grupa „W drodze po klucz” (która w listopadzie 2016 zakończyła 15-miesięczny projekt ogólnopolski) i grupa projektowa z Podlasia, która realizuje projekt regionalny. Gwarno było, wesoło. Kilka chwil wystarczyło, by znaleźć wspólny język.

Wymiana doświadczeń, korzyści płynące z udziału w projektach, różnice wynikające z regionalnych i ogólnopolskich projektów, szkoła liderów, trudności i sposoby ich pokonywania… O tym wszystkim i wielu innych kwestiach moglibyśmy rozmawiać do świtu. Goście rozbawili nas do łez występem kabaretowym. Okazuje się, że gwara jest doskonałym tematem na sztukę!

Gościem specjalnym spotkania był pan Krzysztof Bukowski, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej delegatury w Koszalinie. Poza tym, że wyjaśnił, na czym polega jego praca, poinformował nas również o swoim bezpośrednim zaangażowaniu w międzynarodowe śledztwo (mowa tu o zawieszonym w 1975 roku śledztwie dotyczącym obozu koncentracyjnego w Ravensbrück), które zostanie podjęte na nowo. Prokurator Bukowski mówi:

„To nasz obowiązek. Pamiętajmy, że ponad 24 procent więźniarek obozu w Ravensbrück, czyli niemal 40 tysięcy, stanowiły Polki. To na nich dokonywano pseudomedycznych eksperymentów, sterylizacji, a najmłodsza z osób, którą takim torturom poddano, miała zaledwie 16 lat. Chcemy doprowadzić to śledztwo do końca”.

Czytaj więcej: Koszaliński IPN będzie prowadził międzynarodowe śledztwo

Spotkanie międzyprojektowe okazało się niezwykle udane. Czas upłynął bardzo szybko. Perspektywa wspólnego ogniska trochę nas pocieszyła podczas pożegnania.