Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie » Blog Archive » Noc w Bibliotece pt. „Wśród piratów”

DSC_0232W dniach 17-18.02.2017r. (z piątku na sobotę) w filii bibliotecznej w Silnowie odbyła się Noc w Bibliotece pt. „Wśród piratów”. Na dzieci czekała moc atrakcji! Na początek został spisany kontrakt, później dzieci wylosowały teksty z łamańcami językowymi, które miały poprawnie odczytać w momencie pasowania na pirata. Po tym wstępie przeczytaliśmy jedną z książeczek o piratach, następnie przyszli kandydaci wykonali swoje ilustracje do usłyszanego tekstu.

Po zadaniu na milusińskich czekało wyzwanie, a mianowicie wykonanie poleceń z pirackiej skrzyni, a było to sprawdzenie sprawności fizycznej, celności i dobrego oka, spostrzegawczości, umiejętności tworzenia mapy oraz stworzenie Kodeksu Pirata. Później trzeba było jeszcze tylko poprawnie odczytać wylosowany wcześniej tekst, przyklęknąć na prawe kolano, zostać pasowanym na pirata i otrzymać nowe pirackie imię. Po pierwszej części nocnych zajęć na dzieci czekała kolacja, a po niej dalsza zabawa – tworzenie pirackiej flagi i czapki, wyłonienie dwóch drużyn, gra w kółko i krzyżyk, która jak zwykle wzbudziła niesamowite emocje.

Najmłodsi walczyli też o paczkę i tutaj los uśmiechnął się do Martyny i Weroniki (na każdego uczestnika czekała słodka nagroda). Odbyła się także zabawa ziemia-woda-błoto, wisielec i oczywiście bitwa morska między dwiema rywalizującymi ze sobą załogami. Po wyłonieniu zwycięzcy rozpoczął się kulminacyjny punkt, a mianowicie poszukiwanie skarbu. Aby go odnaleźć trzeba było wykonać polecenia z pirackich kopert: obieranie i krojenie cebuli, pokonanie toru przeszkód, rozwiązanie matematycznej krzyżówki i dyktanda, ułożenie przysłów, wykazanie się znajomością działów w bibliotece, czy ostatecznie odnalezienie upragnionego skarbu pełnego słodkości. Ostatnim punktem programu było oglądanie bajek. Potem spanie i pobudka o 9:00, śniadanie, odebranie certyfikatów prawdziwego pirata i powrót do domu.

Julia Woźniak
Młodszy bibliotekarz