Archiwum z » wrzesień, 2021 «

29 września 2021 roku Teatr Kameralny działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej miał przyjemność gościć w Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie. Tuż po godzinie 11:00 zaprezentowano prapremierę naszego najnowszego programu teatralno-literackiego noszącego tytuł BAJKI KRASICKIEGO. Wszystkich zaciekawionych zapraszamy przed ekrany już w piątek! :)

 

28 września 2021 roku oficjalnie otworzyliśmy wystawę pt. „Ocean”. Skąd ten wyjątkowy tytuł? Ekspozycja stworzona jest na bazie fragmentów powieści „Solaris”, w której Stanisław Lem podjął próbę przedstawienia problemu spotkania w Kosmosie innej niż człowiek istoty, bytu, który nie byłby ludzki, ani humanoidalny. Bytem tym jest w powieści ocean, wciąż zmieniający się, niezrozumiany przez jego badaczy, obserwatorów.

Stanisław Lem pisał:

„Science fiction zakładała niemal zawsze, że jeżeli nawet Inny, którego spotykamy, prowadzi jakąś grę, to my jej reguły prędzej czy później zrozumiemy; przeważnie zresztą chodziło o reguły walki. Ja natomiast pragnąłem zamurować wszystkie ścieżki rozumowania wiodące do uczłowieczenia Istoty, jaką jest solaryjski ocean, aby się okazało, że kontakt z nią nie daje się zrealizować na sposób międzyludzki, choć równocześnie w jakiś dziwny, inny sposób jednak zachodzi”

Omówienia oceanu pobudzą Waszą wyobraźnię i zachęcą do intelektualnych poszukiwań tego, czym ów byt mógłby być. Wystawa dostępna jest codziennie w godzinach 8:00-16:00 w naszej bibliotece. Zapraszamy Was do oglądania!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Kategoria: Aktualności, MKiDN, Wystawy

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Jabłka, dlatego z tej okazji mamy dla Was pyszny przepis prosto od babci! Jabłek mamy akurat pod dostatkiem, więc może skusicie się na pyszne, rozpływające się w ustach ciasto? Z tym przepisem poradzi sobie naprawdę każdy i zadowoli nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

więcej…

Kategoria: Aktualności

28 września 2021 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bornem Sulinowie odbyły się warsztaty literackie „Spotkanie z twórczością Stanisława Lema”. Dlaczego były tak niezwykłe? Po wielu miesiącach przerwy w końcu odwiedzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej w Bornem Sulinowie! Bardzo brakowało nam takich radosnych, edukacyjnych spotkań!

W ramach warsztatów poznaliśmy życie i twórczość Stanisława Lema oraz bohaterów opowiadania pt. „Uranowe uszy”. Była to też niepowtarzalna okazja, by ogłosić zwycięzców konkursu literackiego „Przygoda z twórczością Stanisława Lema”. Grupa FANTASTYCZNE ZWIERZACZKI z III klasy SP stworzyła opowiadanie science fiction, które zasłużyło na pierwsze miejsce w naszym konkursie. Gratulujemy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Kategoria: Aktualności, MKiDN

Każdy z Was może być twórcą takich kreatywnych, niepowtarzalnych prac. Dołącz do PRACOWNI POCZTÓWKOWEJ i razem z nami:

  • zgłębiaj tajemnice Bornego Sulinowa
  • przeszukaj fotograficzne archiwum
  • stwórz własne, niepowtarzalne pocztówki z Bornego
  • zobacz swoje prace na oficjalnym wernisażu!

Projekt „Pocztówka z Bornego” przeznaczony jest absolutnie dla wszystkich! Zadzwoń już dziś i dołącz do naszego twórczego teamu. To niepowtarzalna okazja, by przyczynić się do kolejnego, historycznego przedsięwzięcia w naszym małym, leśnym miasteczku. Czekamy na Was! <3

Zrealizowano ze środków Fundacji ORLEN w ramach Programu Moje miejsce na Ziemi.

Kategoria: Aktualności

Kategoria: Aktualności