Archiwum z » czerwiec, 2021 «

NARESZCIE WAKACJE! W bibliotece przywitaliśmy je w MEGA kosmicznym stylu. 25 czerwca 2021 roku wraz z dziećmi i młodzieżą z gminy Borne Sulinowo rozpoczęliśmy Kosmiczną Noc w Bibliotece! Zabawa trwała od godziny 19.00, a na pierwszy ogień poszły zawody wędkarskie! Miejskie Koło PZW w Bornem Sulinowie bardzo pomysłowo przygotowało dla nas nietypowe zawody. Nietypowe, bo obok biblioteki nie stwierdzono jeziora. Nie przeszkodziło nam to jednak w zabawie, gdyż w zawodach chodziło o rzucenie ciężarkiem do celu. No i okazało się, że mamy wśród nas wielu dobrze zapowiadających się wędkarzy, a kto wie, może i przyszłych mistrzów świata? Dziękujemy Burmistrzowi Bornego Sulinowa – Pani Dorocie Chrzanowskiej za ufundowanie słodkości, a Panom Jerzemu Zieniewicz i Tadeuszowi Żurawlew – członkom Miejskiego Koła PZW w Bornem Sulinowie za przeprowadzenie zawodów, ufundowanie medali i dużo cierpliwości do naszych Milusińskich.

więcej…

Kategoria: Aktualności

Zapraszamy Was do wysłuchania fenomenalnej Natalii Sikory w wierszu „Który skrzywdziłeś”. Poświęćmy ostatnie chwile miesiąca Czesława Miłosza na emocje towarzyszące tej aranżacji.

Tematem wiersza Miłosza „Który skrzywdziłeś” jest despotyzm. Podmiot liryczny zwraca się w nim bezpośrednio do władcy wytykając mu wszystkie jego wady. Nie boi się go, piętnuje zdecydowanie jego postępowanie, sprzeciwia się mu. Co w tym zastanawiającego, cały utwór jest wierszem okolicznościowym, który z założenia powinien chwalić dobroć i sprawiedliwość władzy.

Czasy wszechobecnego totalitaryzmu doprowadziły do tego, że „gromada błaznów”, czyli ówcześni władcy bez mrugnięcia okiem krzywdzili tytułowego „człowieka prostego”. Zastraszeni ludzie schlebiali im, podkreślając ich liczne zasługi. Poeta zauważając jaka jest prawda sprzeciwił się im, a ponadto zapowiedział, że despotyzm zawsze obraca się przeciwko tym, którzy go dzierżą. Zapowiada, że spotka ich kara, co podkreśla w słowach:

„Lepszy dla Ciebie byłby świt zimowy
I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta”

Organizatorem konkursu grantowego „Dzieci Kapitana Nemo” jest Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego z siedzibą w Warszawie. Ideą przyświecającą organizacji tego konkursu jest postać Kapitana Nemo, bohatera powieści „20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne’a, ale w całej jego historii zawiera się również tęsknota za wieloma innymi, nieopowiedzianymi biografiami naszych rodaków, którzy z dala od ojczyzny dokonywali rzeczy wielkich w różnych dziedzinach. Warto w ich poszukiwaniu wrócić do przeszłości dziejów.

Idąc tym tropem Miejska Biblioteka Publiczna złożyła wniosek w konkursie i otrzymała dofinansowanie w wysokości 9510,00 zł. Projekt będzie realizowany w terminie od września do grudnia 2021 roku, głównie w filiach biblioteki: Łubowie i Silnowie.

więcej…

Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie w odpowiedzi na ogłoszone przez Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego S. A. postępowanie w trybie podstawowym bez możliwości negocjacji na wdrożenie 28 działań animacyjnych włączających społeczności lokalne woj. zachodniopomorskiego w proces rewitalizacji w ramach projektu „Rewitalizacja szansą na aktywną integrację” ubiegała się o udzielenie zamówienia nr 1/ZP/US/REWI/2021 i otrzymała dofinansowanie w wysokości 21.500,00 zł.

W związku z powyższym będziemy realizować wybrane zadanie animacyjne służące włączaniu społeczności lokalnej w proces rewitalizacji wraz z realizacją przedsięwzięcia inwestycyjnego połączonego z organizacją wydarzenia animacyjnego w oparciu o fiszkę przedsięwzięcia inwestycyjnego pn. „Salon poezji, muzyki i teatru jako centrum integracji międzypokoleniowej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bornem Sulinowie”.

Projekt „Rewitalizacja szansą na aktywną integrację” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Kategoria: Aktualności

Kategoria: Aktualności

Zaprzyjaźniona z biblioteką Ochotnicza Straż Pożarna z Bornego Sulinowa zaprasza na I Festyn Strażacki.

I Festyn Strażacki

Kategoria: Aktualności

Nabór na zajęcia wakacyjne dla dzieci w wieku 7-12 lat

Kategoria: Aktualności