Archiwum z kategorii »Łubowo «

W 1924 roku Witkacy zadeklarował rezygnację z twórczości artystycznej na rzecz wykonywania na zamówienie portretów. Koncepcja Firmy Portretowej miała podkreślić zagrożenie płynące ze strony nadchodzącej zdehumanizowanej i stechnicyzowanej kultury, w której sztuka traci rację bytu.

Portrety te w regulaminie „firmy” zostały podzielone na 5 typów, w zależności od usytuowania na skali: naturalizm – Czysta Forma. Te ostatnie, wykonywane niegdyś pod wpływem narkotyków, z którymi Witkacy zapoznał się podczas służby w Rosji, a później „na trzeźwo”, przyniosły mu sławę. Witkacy skategoryzował swoje portrety w pięciu podstawowych typach – od A do E.

więcej…

„Nikotyna, alkohol, kokaina, peyotl, morfina, eter + Appendix + Niemyte dusze” to przejaw kunsztu poetyckiego Witkacego.

Jak mało kto mistrzowsko posługuje się on słowem, które staje się dla niego narzędziem artystycznego wyrazu w równym stopniu, co paleta malarska. Dwa odrębne utwory Witkacego o charakterze publicystycznym łączy stanowisko autora:

Oświadczam oficjalnie, że piszę poważnie i chcę wreszcie coś bezpośrednio pożytecznego zdziałać…

więcej…

Teoria Czystej Formy znajduje się w centrum filozoficzno-estetycznych poglądów Witkacego. Twórca dokładnie wyłożył ją w swoich pismach: „Pojęcia i twierdzenia implikowane przez pojęcie istnienia” (1935), „Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia” (1919), „Szkice estetyczne” (1922), „Teatr” (1923). Witkiewiczowskie pojęcie Czystej Formy odnosi się do każdej dziedziny artystycznej. Punktem wyjścia do stworzenia teorii było katastroficzne przekonanie Witkacego, że świat chyli się ku upadkowi i jest pogrążony w kryzysie. Witkacy uważał, że we współczesnym mu świecie następuje zanik wartości, które od wieków decydowały o postępie i rozwoju cywilizacyjnym: upadek religii, filozofii i sztuki.

więcej…

Kochani, miesiąc luty został ogłoszony w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bornem Sulinowie i jej filiach Łubowie, Silnowie i Radaczu miesiącem Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wkrótce na naszych stronach pojawią się informacje, ciekawostki, książki godne polecenia, a nawet obrazy autorstwa Witkacego!

Warto rozpocząć ten miesiąc od pytania: A kim on właściwie był?

więcej…

Daj się porwać mrocznej historii prosto z książki Agathy Christie pt. „I nie było już nikogo”. Wsłuchaj się w fragment czytany przez panią Annę Łyżwańską, a następnie wpadnij do nas wypożyczyć tę lekturę i rozwikłać zagadkę!

Kochani czytelnicy spragnieni nowych książek! Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie przystąpiła do Zachodniopomorskiego Konsorcjum Bibliotek i dzięki temu otrzymała dostęp do ponad 2000 pozycji literackich w serwisie IBUK Libra!

więcej…

Miejska Biblioteka Publiczna informuje, że CZYTELNIKIEM ROKU zostali:
 
 
 
 
Borne Sulinowo
– w kategorii dorośli 19+ – pani Wanda Bednarska,
– w kategorii młodzież 13-18 lat – Aleksandra Łoza,
– w kategorii dzieci do 12 lat – Nikola Olejarz.

więcej…