Archiwum z kategorii »Radacz «

Miejska Biblioteka Publiczna informuje, że czytelnikiem miesiąca grudnia zostali:
 
 
 
 
Borne Sulinowo
– w kategorii dorośli 19+ – pan Krzysztof Rogowski,
– w kategorii młodzież 13-18 lat – Klementyna Marwicz,
– w kategorii dzieci do 12 lat – Gabriela Tatarowicz.

więcej…

Miejska Biblioteka Publiczna informuje, że czytelnikiem miesiąca listopada zostali:
 
 
 
 
Borne Sulinowo
– w kategorii dorośli 19+ – pani Barbara Walkowiak,
– w kategorii młodzież 13-18 lat – nie przyznano tytułu,
– w kategorii dzieci do 12 lat – Klementyna Marwicz.

więcej…

„Był ekscentryczny, a ta ekscentryczność brała się z przekonania, że wszystko jest całkiem inaczej niż ludzie sądzą, i że tylko on jeden, hrabia Lew Tołstoj, ma rację” – mówił o rosyjskim pisarzu krytyk literacki i filmowy, Jan Gondowicz. Kilka ciekawostek o nim może nam to potwierdzić, wiedzieliście, że…?

więcej…

Rosyjski pisarz Lew Tołstoj jest jednym z najbardziej znanych pisarzy światowej literatury. Napisał wiele znanych i obszernych opowieści. Oto kilka cytatów z jego prac osobistych i zawodowych:

więcej…

Twórczość Lwa Tołstoja powszechnie klasyfikowana jest jako zgodna z wytycznymi realizmu. Autor potrafił jak nikt inny kreślić rozbudowane panoramy, przedstawiać bohaterów zbiorowych oraz wprowadzać znacznych rozmiarów opisy. W swoich powieściach kładł olbrzymi nacisk na wartości, gdyż był przekonany, że właśnie rolą sztuki jest ich propagowanie. Dlatego też otwarcie i głośno krytykował ideę sztuki dla sztuki, dostrzegając jej próżność, jałowość i niewielkie znaczenie z punktu widzenia etyki.

więcej…

Lew Tołstoj urodził się 9 września 1828 roku w Jasnej Polanie. Rosyjski powieściopisarz, dramaturg, krytyk literacki, myśliciel i pedagog. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli literackiego realizmu w literaturze europejskiej i światowej.

Tołstoj studiował prawo i orientalistykę na Uniwersytecie Kazańskim, nauk tych jednak nigdy nie dokończył. Zaciągnął się do wojska i wziął udział w toczącej się wtedy wojnie krymskiej. Wiele lat podróżował po krajach Europy Zachodniej i całej Rosji. W 1962 roku osiedlił się w Jasnej Polanie, poślubiając Zofię Bers, o wiele lat młodszą prostą chłopkę z ludu. Odtąd poświęcał się życiu rodzinnemu i pisarstwu oraz działalności w dziedzinach pedagogicznych. Na terenie swojego majątku Lew Tołstoj założył szkołę dla ludu oraz 13 szkół dla dzieci chłopskich w Jasnej Polanie i okolicach.

więcej…

Miejska Biblioteka Publiczna informuje, że czytelnikiem miesiąca października zostali:
 
 
 
 
Borne Sulinowo
– w kategorii dorośli 19+ – pani Wanda Bednarska,
– w kategorii młodzież 13-18 lat – nie przyznano tytułu,
– w kategorii dzieci do 12 lat – Klementyna Marwicz.

więcej…