Archiwum z kategorii »Radacz «

ĆMA BAROWA jako adaptacja prozy Charlesa Bukowskiego, w reżyserii Barbeta Schroedera.

Henry Chinaski to pijak mieszkający w obskurnym mieszkaniu. Spędza on czas na wędrówkach z baru do baru, wdaje się w bójki, a rzadkie chwile względnej trzeźwości wykorzystuje na pisanie. Podczas jednej z eskapad poznaje Wandę, kobietę tak jak on znajdującą się na marginesie normalnego życia – zamieszkują razem.

Film rozgrywa się, podobnie jak utwory Bukowskiego, głównie w podupadłych dzielnicach Los Angeles.

Wiedzieliście, że SAM Charles Bukowski pojawia się na chwilę (niestety bez dialogu) w filmie? Zobaczcie ten historyczny, filmowy fragment!

„Jestem tylko alkoholikiem, który został pisarzem, żeby móc wylegiwać się w łóżku do południa, erotomanem, pijakiem, hazardzistą, outsiderem z wyboru” – tak o sobie pisał Charles Bukowski, jeden z najważniejszych amerykańskich pisarzy XX wieku.

Urodził się 16 sierpnia 1920 roku w Andernach i gdyby dziś żył miałby 91 lat. Syn Amerykanina polskiego pochodzenia i Niemki. Większość życia spędził w USA, gdzie ukończył szkołę średnią i dwa lata studiował na uniwersytecie. Skończył dziennikarstwo, a mimo to pracował fizycznie za marne pieniądze. Niestety bardziej niż zdobywanie wiedzy, pociągały go wyścigi konne, kobiety i alkohol. Skutkiem hulaszczego trybu życia było nieukończenie studiów.

więcej…

Historie i perypetie miłosne Jana Brzechwy nasuwają nam jedno, ale naprawdę ważne pytanie: czy gdyby Jan Brzechwa nie był Janem Brzechwą, to byłby 16-letnią zakochaną nastolatką? Posłuchajcie jego historii o miłości aż DO UTRATY ZMYSŁÓW!

więcej…

Stopniowe odmrażanie gospodarki i przywracanie swobody przemieszczania się dotyczą również turystyki, w tym transportu autokarowego przy zachowaniu zalecanych zasad bezpieczeństwa.

Dlatego Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie i biuro turystyczne AGA-TOMA zapraszają na kolejną wycieczkę do Energylandii (największego parku rozrywki w Polsce!), która odbędzie się w dniach 20-22 sierpnia!

Wraz z przewoźnikiem dołożymy wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo w czasie podróży, a na miejscu o bezpieczną i wesołą zabawę zadbają pracownicy Energylandii (o szczegółach dotyczących bezpieczeństwa przeczytacie Państwo na końcu informacji).

więcej…

Gdybyście mieli wybrać NAJNAJniezwyklejszą szkołę o jakiej słyszeliście, to ile procent z Was wskazałoby Akademię Pana Kleksa? Bo nasza biblioteka wybrała ją w 100%! Kto z nas nie chciałby się tam uczyć?

Książkowa akademia mieści się na ulicy Czekoladowej i w swoje mury przyjmuje tylko chłopców, których imiona zaczynają się na literę „A”. Opowiada historię 12-letniego, rudego chłopca o imieniu Adaś, któremu nic nigdy się nie udaje i jest niezdarą. Pewnego dnia szpak Mateusz przylatuje do chłopca i zaprasza go do bajki „Akademia Pana Kleksa”.

więcej…

Mamy przyjemność przedstawić Państwu serię filmów, która zostanie z nami na długo. Wychodzimy naprzeciw najgorszym i najleniwszym poniedziałkom proponując cykl nagrań „Poniedziałkowa Polecajka”!

Jeśli nie macie pomysłu na tygodniową lekturę, my pomyślimy za Was! O tym co warto czytać, o nowościach, o tym co polecamy, a czego odradzamy dowiecie się w każdy poniedziałek. Stay tuned!

Dzisiaj nasza Aga z Filii Radacz przedstawia polecajkę dla młodzieży, książkę „Dzień ostatnich szans” Robyn Schneider.

Kategoria: Aktualności, Radacz